Βιωματικό Διαδικτυακό Σεμινάριο: Ένας ιός με φέρνει μπροστά στον εαυτό μου, Covid θέματα κ ψυχικά αποθέματα

Σύμφωνα με κάποιες μελέτες, οι φοιτητές και οι φοιτήτριες βρίσκονται στις ομάδες που επηρεάστηκαν περισσότερο από την πανδημία, ενώ παρατηρείται ραγδαία αύξηση σε όλες τις εξαρτητικές συμπεριφορές (αλκοόλ, οθόνη, ουσίες).

Η Συμβουλευτική Φοιτητών ΠΘ διοργανώνει βιωματικό διαδικτυακό σεμινάριο τριών(3) 2ωρων συναντήσεων για φοιτητές και φοιτήτριες που αντιμετωπίζουν τις παραπάνω δυσκολίες, σε συνεργασία με ψυχολόγο ειδικευμένο στις εξαρτητικές συμπεριφορές.

Μέσα από αυτές τις συναντήσεις θα προσπαθήσουμε να αναγνωρίσουμε και να μοιραστούμε τις αρνητικές επιδράσεις της πανδημίας στις συνήθειές μας, όπως και να συζητήσουμε τρόπους διαχείρισης αυτής της κατάστασης.

Επιθυμητός αριθμός συμμετεχόντων: 8-10 άτομα

Σε περίπτωση που υπάρξουν περισσότεροι/ες ενδιαφερόμενοι/ες, θα επαναληφθεί και θα διεξαχθεί και 2ος κύκλος του σεμιναρίου.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί μέσα στο δίμηνο Μαρτίου-Απριλίου. Οι ακριβείς ώρες και μέρες διεξαγωγής του θα οριστούν μετά από συνεννόηση με τους συμμετέχοντες.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι δωρεάν, όπως και όλες οι υπηρεσίες που παρέχονται από τη Συμβουλευτική Φοιτητών ΠΘ

Όσες και όσοι ενδιαφέρεστε,  αρκεί να στείλετε ένα όνομα κ ένα κινητό τηλέφωνο στο akoletti@uth.gr,